Podstawowe informacje o kubeczkach menstruacyjnych

 

1. Co to takiego ten kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny (ang. menstrual cup) to mały pojemniczek, który po złożeniu zakłada się do pochwy w czasie miesiączki. Następnie powraca on do rozłożonego kształtu i przylega szczelnie do ścianek pochwy, dzięki czemu cała krew miesiączkowa jest gromadzona wewnątrz niego. Kubeczek zrobiony jest, w zależności od marki, z silikonu medycznego, TPE lub lateksu. Jest wielorazowy — możesz go używać przez cały czas trwania miesiączki, przez wiele lat.

2. Po co mi kubeczek, skoro istnieją podpaski i tampony?

Kubeczek to nowocześniejsze, bezpieczniejsze i korzystniejsze rozwiązanie — zwiększa komfort, chroni zdrowie i pozwala oszczędzić pieniądze. Więcej o jego zaletach przeczytasz na tej stronie

3. Trochę historii?

Proszę bardzo: Pierwsze patenty kubeczków menstruacyjnych zgłaszane były już w latach 30. XX wieku, więc kubeczek jest tak starym wynalazkiem jak tampon. Do niedawna nie było jednak dostępnych materiałów, z których można by robić odpowiednio elastyczne kubeczki, więc te, które weszły w tamtym okresie do sprzedaży w USA, nigdy nie stały się powszechnie używane. Współczesna historia kubeczka zaczyna się więc dopiero w 1987, kiedy to na rynku pojawił się amerykański Keeper, produkowany z lateksu. Następnie w 1994 r. pojawiły się kubeczki w kształcie diafragmy (Instead, obecnie sprzedawane pod nazwą Softcup). Wreszcie na początku tego stulecia pojawiły się pierwsze kubeczki z silikonu medycznego — brytyjski Mooncup w 2002 i kanadyjski DivaCup w 2003 roku. Potem w innych krajach zaczęły być produkowane kubeczki kolejnych marek, w tym z plastiku. Obecnie jest już blisko 40 różnych producentów.

W Polsce kubeczki są na razie dość niszowym produktem, ale powoli się to zmienia. Ich ceny są coraz niższe i kobietom coraz łatwiej jest się zdecydować na ich wypróbowanie.Zobacz też:

Jakie są zalety kubeczka menstruacyjnego?

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać?

Tabela rozmiarów kubeczków menstruacyjnych 

Jakie są obecnie produkowane marki kubeczków?

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Co zrobić, jeśli kubeczek menstruacyjny przecieka?

Jak myć i dezynfekować kubeczek menstruacyjny?

Bezpieczne produkty myjące i dezynfekujące oraz lubrykanty

Kubeczek menstruacyjny a antykoncepcja

Kubeczek menstruacyjny a dziewictwo

Kubeczek menstruacyjny a higiena

Kubeczek menstruacyjny a mięśnie dna miednicy

Kubeczek menstruacyjny a szyjka macicy

Kubeczek menstruacyjny a zdrowie 

Inne często zadawane pytania — przed kupnem kubeczka

Inne często zadawane pytania — po kupnie kubeczka

Opinie o kubeczkach menstruacyjnych 

Gdzie co jest? 

Kilka faktów o kobiecej anatomii

Forum 

Copyright © 2017 Magiczny Kubeczek Sklepy internetowe