Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

 

 

Ta strona jest przygotowana przede wszystkim dla kobiet, które mają już kubeczek menstruacyjny i potrzebują dokładnych informacji co do jego zakładania — jeśli dopiero myślisz o kupnie i chcesz tylko mniej więcej dowiedzieć się, jak to przebiega, to polecam ten krótki filmik na YouTube. Przeglądając poniższe pytania, możesz odnieść wrażenie, że zakładanie kubeczka jest trudne — pamiętaj jednak, że używanie kubeczka sprawia trudności zwykle tylko na początku, a potem jest już bezproblemowe. To, jak trudne będzie ono początkowo, zależy od wielu czynników i dlatego w przypadku każdego połączenia dana kobieta + dany kubeczek może wyglądać inaczej. Ta strona ma być miejscem, gdzie znajdą się rozwiązania wszystkich możliwych problemów, niezależnie od tego, jak często one występują. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto nauczyć się go zakładać, zerknij jeszcze raz na długą listę zalet kubeczka.

 

Nie ma jednej najlepszej metody zakładania kubeczka — tak jak nie ma jednego modelu i rozmiaru kubeczka odpowiedniego dla wszystkich kobiet. Jeśli kubeczek nie sprawia dyskomfortu i nie przecieka, to znaczy, że jest dobrze założony. Jeśli jednak masz jakieś problemy, próbuj różnych sposobów. Z czasem odkryjesz, co w Twoim przypadku działa najlepiej.

 

1. Jak mogę sobie ułatwić pierwsze zakładanie kubeczka?

2. W jakiej pozycji zakładać kubeczek?

3. W jaki sposób złożyć kubeczek przed założeniem?

4. Co zrobić, jeśli zakładanie kubeczka sprawia dyskomfort lub ból?

5. Co trzeba zrobić, żeby kubeczek nie przeciekał? 

6. Jak się upewnić, że kubeczek się otworzył?

7. Co zrobić, jeśli kubeczek się nie otworzył?

8. Co zrobić, jeśli kubeczek się nie uszczelnił? 

9. Czy to normalne, że kubeczek jest wyczuwalny po założeniu?

10. Co zrobić, jeśli kubeczek sprawia dyskomfort lub ból po założeniu?

11. Co zrobić, jeśli końcówka jest dla mnie zbyt długa?

12. Co zrobić, jeśli kubeczek jest dla mnie zbyt długi?

13. Jak wysoko powinien być założony kubeczek?

14. Czy kubeczek może być przekrzywiony po założeniu?

15. Co zrobić, jeśli kubeczek wysuwa się po założeniu?

16. Co zrobić, jeśli kubeczek przemieszcza się zbyt wysoko po założeniu?

17. Mam inne pytanie...

 

1. Jak mogę sobie ułatwić pierwsze zakładanie kubeczka? 

Kiedy zakładasz kubeczek po raz pierwszy, warto to robić:

 • kiedy nie jesteś zestresowana i nigdzie się nie spieszysz — mięśnie powinny być zrelaksowane (więcej o tym przeczytasz na stronie Kilka faktów o kobiecej anatomii).
 • po wcześniejszym skróceniu paznokci u rąk — początkowe próby mogą być dość niezgrabne i możesz wtedy niechcący zadrapać ściankę pochwy (lub szyjkę macicy, jeśli jest ona na tyle niska). Nie jest to groźne, ale może być nieprzyjemne i skrócenie paznokci pozwala tego uniknąć. Więcej przeczytasz o tym tutaj.
 • kucając — dla wielu kobiet ta pozycja okazuje się najlepsza, możesz więc zacząć właśnie od niej.
 • pod prysznicem — nie musisz się wtedy obawiać bałaganu.
 • trzymając kubeczek pod strumieniem ciepłej/gorącej wody lub wygotowując go tuż przed pierwszym założeniem — materiał stanie się wtedy trochę bardziej miękki i łatwiej będzie utrzymać złożony kubeczek w palcach.
 • po zapoznaniu się z różnymi sposobami składania — zobacz, jakiej wielkości i kształtu jest kubeczek przy każdym sposobie, i wybierz ten, z którym myślisz, że będziesz się czuć najbardziej komfortowo.
 • nie traktując informacji z ulotki producenta bardzo poważnie — niestety znajdują się w nich zwykle pewne nieścisłości i uproszczenia.
 • pamiętając, że kubeczka nie zakłada się tak wysoko jak tamponu oraz że trzeba go zakładać nie prosto w górę w kierunku głowy, tylko bardziej po skosie, w kierunku dołu kręgosłupa (więcej dowiesz się o tym tutaj).
 • pamiętając, że niektórym kobietom nie udaje się go założyć za pierwszym razem i nie oznacza to, że nigdy się nie uda — zawsze możesz więc przerwać i wrócić do prób za jakiś czas, np. następnego dnia. Nie warto próbować na siłę (dłużej niż kilkanaście minut), bo kiedy jesteś spięta, zakładanie kubeczka jest trudniejsze. Jeśli zaczynasz czuć się obolała, także przerwij próby i spróbuj ponownie dopiero wtedy, kiedy poczujesz się lepiej.

 

2. W jakiej pozycji zakładać kubeczek?

Możesz zakładać kubeczek w dowolnej komfortowej dla Ciebie pozycji (w razie problemów warto próbować różnych pozycji):

 • kucając;
 • opierając jedną nogę np. na brzegu wanny;
 • siedząc na toalecie (możesz przechylić się przy tym do przodu lub do tyłu);
 • stojąc (z nogami prostymi lub ugiętymi);
 • leżąc na plecach (np. z kolanami podciągniętymi do klatki piersiowej).

 

Jeśli używałaś wcześniej tamponów, możesz spróbować pozycji, w której zwykle zakładasz tampon — dla części kobiet ta sama pozycja okazuje się najlepsza także przy zakładaniu kubeczka.

 
3. W jaki sposób złożyć kubeczek przed założeniem?

Aplikacja kubeczka wygląda podobnie jak w przypadku tamponu bez aplikatora, z tą różnicą, że kubeczek składasz przed założeniem. Możesz to zrobić na wiele sposobów — przy nazwie każdego sposobu znajdziesz linki do krótkich filmików na YouTube:

 

 

Po kilka sposobów możesz też zobaczyć w tych dwóch filmikach: pierwszy i drugi.

Sposób składania ma wpływ na otwieranie i uszczelnianie się kubeczka, a także komfort zakładania, więc w razie problemów warto próbować różnych sposobów. Znaczenie ma nawet to, w jaki sposób kierujesz złożony kubeczek (czyli np. czy brzuszek litery C jest skierowany do góry/w dół/w lewo/w prawo).

 

4. Co zrobić, jeśli zakładanie kubeczka sprawia dyskomfort lub ból?

Rozwiązanie zależy od tego, gdzie umiejscowiony jest ból czy dyskomfort.

Jeśli w okolicy wejścia do pochwy, możesz:

 • potrzymać kubeczek pod strumieniem ciepłej lub gorącej wody (stanie się wtedy nieco bardziej miękki).
 • próbować go składać na różne sposoby — przykładowo sposób typu punch down sprawia, że górna część kubeczka jest mniej więcej tak szeroka jak tampon. Jeśli składasz go w literę C, spróbuj wkładać do pochwy najpierw tę gładszą stronę ("brzuszek" litery C).
 • użyć lubrykantu — nałóż go tylko na górną krawędź kubeczka i/lub okolice wejścia do pochwy, bo nałożenie go na cały kubeczek sprawi, że stanie się on śliski i trudny do utrzymania w palcach.
 • sprawdzić, w którym dokładnie miejscu odsłonięte jest wejście do pochwy, i kierować kubeczek właśnie tam — ponieważ jeśli nie masz za sobą porodu drogą naturalną, prawdopodobnie masz jeszcze błonę dziewiczą lub jej pozostałości, co zasłania część wejścia do pochwy. Możesz przytrzymać błonę palcem, żeby odsłonić więcej miejsca, albo nawet rozciągnąć ją stopniowo.
 • rozchylać wargi sromowe mniejsze (jedną ręką, trzymając złożony kubeczek w drugiej), zanim zaczniesz zakładać kubeczek.
 • przechylać kubeczek stopniowo przy wkładaniu go do pochwy, zamiast wkładania od razu całej jego szerokości. Warto zaczynać od dołu (od strony odbytu), a nie od strony cewki moczowej — górna strona jest bowiem bardziej wrażliwa. 
 • zerknąć na ilustracje medyczne, żeby przypomnieć sobie, gdzie co jest

 

Jeśli głębiej, możesz:

 • upewnić się, że zakładasz go we właściwym kierunku — kubeczek trzeba kierować w stronę dolnej części kręgosłupa, a nie prosto w górę.
 • przerwać próby na jakiś czas i zrelaksować się — napięte mięśnie utrudniają zakładanie kubeczka (więcej o tym tutaj). Jeśli jeszcze nie współżyłaś, możesz też potrzebować przyzwyczaić mięśnie do rozciągania się (więcej o tym tutaj).
 • sprawdzić pozycję szyjki macicy — u części kobiet szyjka znajduje się bardzo nisko w czasie miesiączki, a może być ona bardzo wrażliwa. Jeśli okaże się, że szyjka jest bardzo nisko, pozwól kubeczkowi otworzyć się, kiedy tylko górna krawędź jest w pochwie, i potem dopiero popchnij go do góry tak, żeby obejmował szyjkę.
 • próbować składać go na różne sposoby — jeśli to moment otwierania się kubeczka jest dla Ciebie nieprzyjemny, spróbuj znaleźć sposób składania, przy którym kubeczek otwiera się wolniej.
 • starać się jak najdłużej trzymać go złożonego i puszczać dopiero, kiedy cały będzie już w środku — dolna część pochwy jest najwrażliwsza i najwęższa (więcej o tym tutaj). Dlatego właśnie otwieranie się kubeczka w tej części może być nieprzyjemne i warto wtedy spróbować umieszczać go wyżej i dopiero potem pozwalać mu się otwierać.
 • poczytać o przyzwyczajaniu mięśni do penetracji (tutaj) — jeśli zawsze, nawet kiedy jesteś zrelaksowana, masz problemy ze zmieszczeniem kubeczka i palców równocześnie. Nie jest to problem tylko młodych osób.

 

5. Co trzeba zrobić, żeby kubeczek nie przeciekał?

Muszą być spełnione 3 warunki:

 • Musi się w pełni otworzyć — więcej przeczytasz o tym w punktach 6 i 7.
 • Musi się uszczelnić, czyli przylgnąć szczelnie do ścianek pochwy — więcej przeczytasz o tym w punkcie 8.
 • Szyjka macicy musi się znajdować nad kubeczkiem lub w kubeczku, bo to właśnie z jej ujścia wydostaje się krew miesiączkowa — dlatego należy go zakładać niżej niż tampon. Jeśli chcesz się upewnić, że szyjka macicy nie znajduje się obok kubeczka, możesz obwieść go palcem (w czasie miesiączki szyjka przypomina w dotyku czubek nosa z małym otworem na środku). Jeśli rzeczywiście będzie wyczuwalna, musisz wyjąć kubeczek i założyć go ponownie — najlepiej pozwól mu się otworzyć, kiedy dolna część jest jeszcze na zewnątrz, i dopiero potem popchnij go dalej. Więcej o szyjce macicy dowiesz się tutaj.

 

Z tych 3 warunków najważniejsze jest to, żeby kubeczek się otworzył. Kiedy jest otwarty, zwykle jest też szczelny i szyjka jest w prawidłowej pozycji. 

 

6. Jak się upewnić, że kubeczek się otworzył?

Kubeczek po założeniu musi się przede wszystkim otworzyć, czyli powrócić do swojego normalnego kształtu. Możesz poczuć lub nawet usłyszeć, że się otworzył (zwłaszcza jeśli Twój kubeczek należy do twardszych), ale jeśli chcesz się upewnić, że tak się stało, możesz:

 • obwieść kubeczek dookoła palcem — jeśli czujesz, że jest okrągły i nie ma w nim wgnieceń, to znaczy, że się otworzył;
 • pociągnąć za końcówkę — jeśli czujesz opór, oznacza to, że kubeczek przylgnął szczelnie do ścianek pochwy (i tym samym musiał się otworzyć);
 • obrócić kubeczek — jeśli się otworzył, obracanie powinno być łatwiejsze (ten sposób jest najmniej polecany, bo u niektórych kobiet powoduje rozszczelnienie się kubeczka i późniejsze przeciekanie). 

 

Kubeczek, jeśli tylko nie przecieka, nie musi być idealnie okrągły po otwarciu się — może być bardziej owalny (zwłaszcza jeśli Twój kubeczek należy do miększych). Może mieć nawet pewne wgniecenia, jeśli tylko górna krawędź jest uszczelniona i zapobiega przeciekaniu. Z czasem zaobserwujesz, jaki kształt oznacza u Ciebie, że kubeczek nie otworzył się tak jak powinien i będzie przeciekać.

 

7. Co zrobić, jeśli kubeczek się nie otworzył?

Jest bardzo wiele sposobów rozwiązywania tego problemu — możesz:

 • pociągnąć kubeczek w dół, dopóki się nie otworzy — a nastepnie popchnąć go z powrotem do góry, jeśli jest tak nisko, że aż wystaje. Możesz też poruszać się trochę i powinien wtedy sam ulokować się we właściwej pozycji.
 • popchnąć kubeczek w górę — znajdzie się on wtedy bliżej szyjki, gdzie powinien mieć więcej miejsca na otwarcie się (więcej o tym tutaj). Ponadto u niektórych kobiet kubeczek otwiera się łatwiej powyżej poziomu kości łonowej.
 • obrócić kubeczek parę razy (zwykle łatwiej go obracać, trzymając za spód kubeczka, a nie za końcówkę).
 • przycisnąć górną krawędź kubeczka tak, żeby wpuścić do niego lub powyżej niego trochę powietrza — to pozwoli mu się otworzyć. Szczególnie warto przycisnąć stronę przeciwną do tej wciąż złożonej, tak żeby wypchnąć złożoną część na zewnątrz. Możesz go jednak przyciskać w kilku różnych miejscach, jeśli przyciskanie w tym punkcie nie jest skuteczne.
 • przycisnąć na kilka lub kilkanaście sekund ściankę pochwy, tak żeby wpuścić do kubeczka trochę powietrza i dać mu więcej miejsca do otwarcia się. Szczególnie może pomóc przyciśnięcie ścianki pochwy na wysokości górnej krawędzi kubeczka, w pobliżu miejsca, gdzie wyczuwasz wgniecenie w kubeczku. Często skuteczniejsze jest też przyciskanie tylnej ścianki pochwy (a nie przedniej, tej od strony pęcherza).
 • obwieść kubeczek dookoła palcem, żeby dać mu więcej miejsca do otwarcia się — staraj się przy tym naciskać bardziej na ścianki pochwy niż na kubeczek. W miarę możliwości rób to na wysokości górnej krawędzi kubeczka, a przynajmniej tak wysoko, jak tylko zdołasz.
 • obwieść kubeczek dookoła palcem, żeby sprawdzić, czy to nie szyjka macicy nie pozwala mu się otworzyć — jeśli wyczuwasz szyjkę obok kubeczka, musisz go wyjąć i założyć ponownie, ale tym razem albo niżej, żeby szyjka znalazła się nad kubeczkiem, albo w takim kierunku, żeby szyjka mogła się znaleźć wewnątrz kubeczka.
 • wykonać kilka ćwiczeń na mięśnie Kegla.
 • poruszać się trochę — np. zrobić parę przysiadów, podskakiwać, kręcić biodrami itp.

 

... a także wyjąć kubeczek i założyć go jeszcze raz, ale tym razem:

 • potrzymać go pod strumieniem zimnej wody przed założeniem — materiał stanie się wtedy trochę sztywniejszy i kubeczek będzie łatwiej powracać do rozłożonego kształtu;
 • składać go na różne sposoby i kierować go w różne strony przy zakładaniu. Szczególnie pomocne może być kierowanie złożonej części w stronę tylnej ścianki pochwy, która jest bardziej rozciągliwa — dzięki temu łatwiej można dać mu więcej miejsca do otwarcia się przez naciskanie ścianki pochwy.
 • nałożyć na niego lubrykant przed założeniem — ten sposób może być pomocny szczególnie wtedy, jeśli masz raczej skąpe miesiączki.
 • pozwolić mu się w pełni otworzyć, kiedy dolna część jest jeszcze na zewnątrz, i dopiero potem popchnąć go dalej, aż w całości znajdzie się w pochwie. Możesz w tym celu popychać go prosto do góry lub "wkręcać" go obrotowymi ruchami. Jeśli trudno jest Ci go popchnąć dalej, spróbuj następnym razem nałożyć na niego lubrykant przed założeniem — dzięki temu łatwiej wślizgnie się do góry. 
 • obejrzeć jeszcze raz ten filmik — jest na nim pokazane, jaki ruch należy wykonać, żeby otworzyć kubeczek złożony na sposób półdiament lub labial.

 

Możesz też po prostu zostawić go złożonego i zająć się innymi sprawami (zakładając podpaskę lub wkładkę dla zabezpieczenia). Jeśli to stres związany z zakładaniem kubeczka nie pozwala mu się otworzyć (bo mięśnie zaciskają się mocno wokół niego), to kubeczek powinien się sam otworzyć, kiedy już się zrelaksujesz. Także ruch może pomóc kubeczkowi otworzyć się i znaleźć w odpowiednim miejscu.

Pamiętaj też o zakładaniu kubeczka w kierunku dołu kręgosłupa, a nie prosto w górę w kierunku głowy. 

 

8. Co zrobić, jeśli kubeczek się nie uszczelnił?

Jeśli kubeczek jest otwarty, w większości przypadków jest też szczelny. Żeby się o tym upewnić, możesz pociągnąć delikatnie za końcówkę — jeśli wyczuwasz opór, kubeczek jest uszczelniony. W przypadku niektórych połączeń dana kobieta + dany kubeczek opór nie jest wyczuwalny, ale i tak kubeczek jest szczelny i nie przecieka — z czasem zaobserwujesz, jak jest u Ciebie.

Jeśli kubeczek przecieka, mimo że jest otwarty i szyjka nie znajduje się obok niego, to znaczy, że nie jest szczelny. Żeby temu zaradzić, przede wszystkim pamiętaj o zakładaniu kubeczka w stronę dołu kręgosłupa (czyli zgodnie z naturalnym nachyleniem pochwy), a nie prosto w górę w kierunku głowy (więcej o tym przeczytasz na tej stronie). Możesz nawet przed założeniem kubeczka sprawdzić palcem, jak dokładnie wygląda to nachylenie u Ciebie, i dostosować do tego kierunek zakładania kubeczka. Spróbuj też:

 • Składać go na różne sposoby przed założeniem.
 • Zakładać go zarówno zupełnie suchego, jak i zmoczonego wodą.
 • Zakładać kubeczek tak, żeby znajdował się na innej wysokości niż dotychczas — zarówno bliżej szyjki, jak i bliżej wejścia do pochwy. Szczególnie warto jednak spróbować zakładać go niżej — mięśnie są tam najsilniejsze i będą ściślej obejmować kubeczek.  
 • Zakładać kubeczek zgodnie z nachyleniem pochwy, a nie zupełnie na prosto (jeśli kubeczek jest zawsze po założeniu wyraźnie przekrzywiony w którąś stronę — pochwa może być nachylona w lewo lub w prawo i nie ma wtedy sensu zakładanie kubeczka na prosto na siłę).
 • Pozwolić mu się w pełni otworzyć, kiedy dolna część jest jeszcze na zewnątrz, i dopiero potem popchnąć go dalej, aż w całości znajdzie się w pochwie.
 • Obrócić nim po założeniu (zwykle łatwiej jest to robić, trzymając go za spód, a nie za łodyżkę).
 • Pociągnąć za końcówkę po założeniu, aż w końcu poczujesz opór, a potem nie manewrować już kubeczkiem w żaden sposób. Jeśli zaczynasz czuć opór dopiero, kiedy cały kubeczek poza górną krawędzią jest na zewnątrz, to popchnij go potem delikatnie do góry (może to być łatwiejsze, jeśli będziesz nim przy tym obracać), aż cały znajdzie się z powrotem w środku.  
 • Nie manewrować kubeczkiem w żaden sposób po założeniu — czyli zakładać go bez obwodzenia palcem wokół niego, ciągnięcia za końcówkę itp.
 • Wykonać po założeniu kilka ćwiczeń na mięśnie Kegla.

 

9. Czy to normalne, że kubeczek jest wyczuwalny po założeniu?

Tak. Dla części kobiet kubeczek jest niewyczuwalny od początku używania, ale inne muszą się przyzwyczaić do jego obecności w pochwie — na początku czują wyraźnie łodyżkę lub nawet cały kubeczek, odczuwają zwiększoną potrzebę oddania moczu itp. W większości przypadków jest to jedynie kwestia przyzwyczajenia się i problem prędzej czy później znika sam (chociaż może to zająć nawet parę cykli, zanim kubeczek stanie się zupełnie niewyczuwalny — zwłaszcza w przypadku twardszych kubeczków). Dlatego jeśli dopiero zaczynasz używać kubeczka, daj sobie czas na przyzwyczajenie się do jego obecności. 

Jeśli mimo upływu czasu kubeczek nadal jest wyczuwalny, możesz spróbować zakładać go nieco wyżej (w górnej części pochwy jest mniej zakończeń nerwowych — więcej o tym tutaj). 

W rzadkich przypadkach zdarza się, że dany kubeczek pozostaje wyczuwalny nawet po kilku cyklach, nie powodując jednak dyskomfortu — użytkowniczki porównują jego używanie do noszenia wygodnych ubrań (są wyczuwalne, ale nie przeszkadzają) lub do noszenia soczewek kontaktowych. 

 

10. Co zrobić, jeśli kubeczek sprawia dyskomfort lub ból po założeniu?

Rozwiązanie zależy od tego, gdzie umiejscowiony jest ból czy dyskomfort:

 • Jeśli w okolicy wejścia do pochwy, to zapewne jest on powodowany przez końcówkę. Możesz ją przyciąć zgodnie ze wskazówkami z pytania poniżej. Jeśli końcówka jest już zupełnie odcięta i problem nie znika, spód kubeczka zapewne ociera się o wrażliwe okolice wejścia do pochwy. Spróbuj więc zakładać kubeczek wyżej. Jeśli zawsze sam przemieszcza się z powrotem w dół, wywróć go na drugą stronę, tak żeby tylko gładki materiał miał kontakt ze ściankami pochwy. 
 • Jeśli odczuwasz zwiększoną potrzebę oddania moczu, to zapewne kubeczek naciska na pęcherz lub opuszkę cewkową. W części przypadków jest to jedynie kwestia przyzwyczajenia i problem znika sam po pewnym czasie. Jeśli w Twoim przypadku dyskomfort nie ustępuje lub jest bardzo intensywny, spróbuj zakładać kubeczek niżej lub wyżej do tej pory, a także w różnych stopniach nachylenia.
 • Jeśli oddawanie moczu jest utrudnione (strumień moczu jest słabszy), kubeczek zapewne naciska na cewkę moczową. Spróbuj zakładać go niżej lub wyżej niż do tej pory, a także w różnych stopniach nachylenia. Szczególnie zakładanie go wyżej powinno być pomocne, ponieważ powinien się wtedy znaleźć dalej od cewki moczowej.
 • Jeśli odczuwasz skurcze po założeniu kubeczka, odczekaj chwilę — chociaż kilkanaście minut. Niektóre kobiety (w tym też te, u których kubeczek ostatecznie zmniejsza lub likwiduje bóle miesiączkowe) mają ten problem, ale znika on z czasem (zajmuje to od kilku minut do kilku cykli). Jeśli problem nie znika, spróbuj zakładać kubeczek niżej, bo ocieranie się kubeczka o wrażliwą szyjkę macicy może dawać takie właśnie objawy. Możesz też skrócić końcówkę — czasem to właśnie uwierająca końcówka powoduje takie problemy, mimo że teoretycznie powinna być odczuwalna tylko w okolicy wejścia do pochwy.
 • Jeśli odczuwasz dyskomfort w okolicy szyjki macicy, kubeczek prawdopodobnie ociera się o nią. Spróbuj założyć go niżej (możesz nawet pozwolić mu się otworzyć, kiedy dolna część jest jeszcze na zewnątrz, i dopiero potem popchnąć go dalej, aż w całości znajdzie się w pochwie). Jeśli problem nie znika, kubeczek najprawdopodobniej jest zbyt długi i/lub zbyt wąski,
 • Jeśli odczuwasz ogólny dyskomfort, a Twój kubeczek ma dużo wypukłości na spodzie i łodyżce, możesz wywrócić go na drugą stronę, tak żeby ścianki pochwy miały kontakt tylko z gładkim materiałem — pamiętaj tylko, że te wypukłości mają za zadanie ułatwić wyjmowanie kubeczka, więc nie wywracaj go na drugą stronę, jeśli masz trudności z dosięgnięciem go przy wyjmowaniu. W razie ogólnego dyskomfortu warto też spróbować myć kubeczek jedynie wodą, jeśli używałaś do tej pory kosmetyku myjącego — jego pozostałości na kubeczku mogą dawać takie właśnie objawy. Spróbuj też myć ręce przed wyjmowaniem kubeczka jedynie bezzapachowymi kosmetykami oraz pamiętaj o ich starannym spłukiwaniu.

 

11. Co zrobić, jeśli końcówka jest dla mnie zbyt długa?

Końcówka powinna być niewyczuwalna i nie powinna wystawać z pochwy (bo może wtedy zaczepiać się o bieliznę i zmniejszać szczelność kubeczka). Jeśli wystaje lub powoduje dyskomfort, który nie znika nawet po dłuższej chwili od założenia kubeczka, przytnij ją. Odcięcie końcówki jest łatwe, ale jej ponowne przytwierdzenie jest oczywiście niemożliwe, dlatego weź pod uwagę poniższe wskazówki:

 • W miarę możliwości spróbuj używać kubeczka przez chociaż jedną miesiączkę bez skracania końcówki — chyba że końcówka wystaje z pochwy albo znasz dokładną wysokość szyjki w czasie różnych dni miesiączki i jesteś pewna, że będziesz w stanie wyjąć kubeczek bez użycia końcówki. Pamiętaj też o kierowaniu kubeczka przy zakładaniu w stronę dołu kręgosłupa, a nie prosto w górę, w kierunku głowy.
 • Zanim zaczniesz przycinać końcówkę, możesz spróbować wyjąć kubeczek bez jej używania — żeby upewnić się, że nawet jeśli odetniesz ją całą, to i tak będziesz w stanie wyjąć kubeczek bez większych trudności. Upewnij się też, że nawet po poprawnym założeniu końcówka Ci przeszkadza: odczekaj kilkadziesiąt minut, żeby sprawdzić, czy kubeczek nie przemieści się sam dużo wyżej.
 • Jeśli koncówka wystaje z pochwy, przytnij ją na tyle, żeby była co najwyżej na równi z wejściem do pochwy. Jeśli jednak dalej będziesz potrzebowała skrócenia, przycinaj ją stopniowo (o parę milimetrów).
 • Po każdym przycięciu kontroluj, czy jest już wystarczająco krótka (nawet parę milimetrów zmiany w długości może zrobić dużą różnicę) — załóż kubeczek z powrotem i daj sobie trochę czasu na sprawdzenie, czy to już odpowiednia długość dla Ciebie (u części kobiet kubeczek przemieszcza się z czasem wyżej w stosunku do miejsca, w którym znajduje się zaraz po założeniu).
 • Nie uszkodź spodu kubeczka, tak żeby nie zaczął przeciekać.
 • Przycinaj ją ostrymi nożyczkami.

 

Na forach internetowych możesz się spotkać z radami, żeby odciąć od razu całą końcówkę — nie rób tego. Pochwa każdej kobiety ma inną długość (nie mówiąc już o tym, że kubeczki mają różne długości) i w związku z tym nie dla każdej kobiety końcówka jest absolutnie zbędna. Końcówka może służyć zresztą nie tylko do wyjmowania kubeczka, ale też np. do sprawdzania, czy przylega szczelnie do ścianek pochwy, i zmieniania ułożenia kubeczka bez wyjmowania go.

 

12. Co zrobić, jeśli kubeczek jest dla mnie zbyt długi?

Jeśli kubeczek nawet z zupełnie odciętą końcówką jest dla Ciebie zbyt długi, możesz:

 • wywrócić go na drugą stronę;
 • przyciąć ostrożnie trochę ze spodu kubeczka, jeśli jest na tyle gruby, że jesteś pewna, że go nie przedziurawisz.

 

Jeśli żaden z tych sposobów nie pomaga, następnym razem powinnaś wybrać krótszy kubeczek.

 

13. Jak wysoko powinien być założony kubeczek?

Jeśli kubeczek nie przecieka i nie sprawia dyskomfortu, nie ma znaczenia, na jakiej wysokości dokładnie się znajduje. U części kobiet jest w pewnej odległości od szyjki macicy, ale u innych tuż pod szyjką, a nawet z szyjką częściowo znajdującą się w kubeczku. U kobiet z bardzo niską szyjką spód kubeczka może być nawet na równi z wejściem do pochwy. Kubeczek może też sam przemieszczać się po założeniu niżej lub wyżej — to także nie jest problem, jeśli tylko nie ma dyskomfortu ani przeciekania.

Jeśli jednak kubeczek sprawia Ci jakieś problemy, warto próbować zakładać go niżej lub wyżej niż do tej pory. 

Przy pierwszych próbach warto zacząć od zakładania go nisko — jest wtedy mniejsze ryzyko, że znajdzie się w nieodpowiedniej pozycji w stosunku do szyjki. 

 

14. Czy kubeczek może być przekrzywiony po założeniu?

Tak. Jeśli tylko nie przecieka i nie sprawia dyskomfortu, nie jest to żaden problem. Pochwa może być nachylona w lewo lub w prawo, a kubeczek dostosowuje się do jej naturalnego kształtu.

Co więcej, szyjka macicy także może być skierowana bardziej w lewo lub w prawo, więc jeśli należysz do kobiet, u których szyjka jest w kubeczku (a nie nad nim), może on być przekrzywiony — szyjka decyduje wtedy o tym nachyleniu.

 

15. Co zrobić, jeśli kubeczek wysuwa się po założeniu?

Spód kubeczka może być nawet na równi z wejściem do pochwy i nie oznacza to, że wypadnie. Jeśli więc zakładasz go wysoko, ale po chwili zsuwa się sam w dół, nie jest to problem sam w sobie — chyba że spód wystaje z pochwy lub odczuwasz duży dyskomfort.

Przede wszystkim upewnij się wtedy, czy jest poprawnie założony — powinien być otwarty i uszczelniony oraz obejmować szyjkę macicy lub znajdować się pod nią. Jeśli wysuwa się mimo tego, może być zbyt długi dla Ciebie — sprawdź wysokość szyjki i jeśli dojdziesz do wniosku, że to ona może wypychać kubeczek, wywróć go na drugą stronę, dzięki czemu stanie się o kilka milimetrów krótszy. Jeśli dalej będzie za długi, musisz następnym razem wybrać krótszy kubeczek. Jeśli problemem nie jest błąd w zakładaniu ani niska szyjka, możesz potrzebować wzmocnić mięśnie dna miednicy; możesz też potrzebować szerszego kubeczka.

 

16. Co zrobić, jeśli kubeczek przemieszcza się zbyt wysoko po założeniu?

Jeśli masz problemy z dosięganiem kubeczka przy wyjmowaniu i wolałabyś, żeby po założeniu nie przemieszczał się tak wysoko, jest kilka rozwiązań tego problemu:

 • Spróbuj zakładać go tak nisko, jak tylko się da. Jeśli masz wtedy problemy z otwieraniem go, spróbuj założyć go wyżej, ale gdy już się otworzy, pociągnąć go w dół, aż poczujesz silny opór lub kubeczek prawie zacznie wystawać.
 • Spróbuj całkowicie odciąć końcówkę lub (bezpieczniejsza opcja) najpierw wywrócić kubeczek na drugą stronę i spróbować używać go w ten sposób. U niektórych kobiet to właśnie zahaczająca o ścianki pochwy końcówka sprawia bowiem, że kubeczek zawsze przemieszcza się bardzo wysoko. Jeśli ten sposób zadziała, wywróć kubeczek z powrotem i odetnij końcówkę (w miarę możliwości nie używaj kubeczka wywróconego na drugą stronę, bo może to skrócić żywotność materiału). Pamiętaj tylko, że może się jednak okazać, że nawet bez końcówki kubeczek wędruje wysoko — dlatego próbuj go używać w ten sposób tylko w dni, kiedy będziesz go mogła spokojnie wyjąć w domu.
 • Warto też wyćwiczyć mięśnie dna miednicy, tak żeby przy wyjmowaniu móc łatwiej przemieszczać go w dół za pomocą "parcia".

 

Jeśli żaden z tych sposobów nie poprawia sytuacji wystarczająco, rozwiązaniem może być węższy i dłuższy kubeczek.

 

17. Mam inne pytanie...

W takiej sytuacji najlepiej zadaj je na forum.

 

 

Zobacz też:

Podstawowe informacje o kubeczkach menstruacyjnych

Jakie są zalety kubeczka menstruacyjnego?

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać?

Jakie są obecnie produkowane marki kubeczków? 

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Czy kubeczek menstruacyjny może przeciekać?

Jak myć i dezynfekować kubeczek menstruacyjny?

Bezpieczne produkty myjące i dezynfekujące oraz lubrykanty

Kubeczek menstruacyjny a antykoncepcja

Kubeczek menstruacyjny a dziewictwo

Kubeczek menstruacyjny a szyjka macicy

Kubeczek menstruacyjny a zdrowie 

Inne często zadawane pytania

Gdzie co jest? 

Kilka faktów o kobiecej anatomii

Forum 

Copyright © 2014 Magiczny Kubeczek Powered by